RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ  ROSINKA

18.02.2024

Charakteristika: Rakytník rešetliakový ´KAPRIZ´ patrí medzi ruské odrody s nižším až stredne vysokým vzrastom, je teda vhodný aj do menších záhrad. Je stredne tŕnitý. Plody sú oranžovej farby, veľké (hmotnosť jedného plodu je cca 0,7 g), guľato-oválne, dužina je chuťovo príjemná, sladšia, aromatická. Plody dozrievajú v druhej polovici júla.

Využitie: Plody rakytníka sú veľmi zdravé, obsahujú 10-krát viac vitamínu C ako citrusové plody. Okrem toho obsahujú vitamíny B, A, D, E, kyselinu listovú, minerálne soli a mastné kyseliny. Olej z plodov priaznivo vplýva na pokožku, urýchľuje hojenie rán a spomaľuje starnutie pokožky. Plody sa konzumujú v čerstvom stave alebo sa ďalej spracúvajú.

Pestovanie: Rakytník je svetlomilná rastlina, preto ho vysádzame len na slnečné stanovisko. Po výsadbe vyžaduje pravidelnú zálievku. Vysádzame ho do priepustnej záhradnej pôdy najlepšie na miesto, kde nebude obmedzovaný inými rastlinami. Rakytník je dvojdomá rastlina, preto potrebuje opeľovača - samčiu rastlinu, ktorá zabezpečí to, aby samičia rastlina plodila. Jednotlivé rastliny vysádzame vo vzdialenosti 1 - 2 metre od seba.