Broskyňa SUNHAVEN

18.02.2024

Broskyňa Sunhaven je stredne skorá odroda, ktorá v mladosti sa vyznačuje bujným rastom, ktorý sa spomalí, keď začne rodiť. Vytvára mierne rozložitú korunu. Plody sú veľké, svetložlté s červeným líčkom. Dužina je riedko vláknitá, krémovo žltá, kyslastej chuti a jemne aromatická. Od kôstky je oddeliteľná až v plnej zrelosti. Plodnosť je veľká a pravidelná. Odolnosť proti kučeravosti je nízka, odolnosť proti nízkym teplotám je stredná. Nenáročná na polohu, ale vyžaduje úrodnú pôdu.

Výsadba: Najvhodnejší termín na sadenie broskýň je jarné obdobie, musíme pritom dbať na častejšie zalievanie stromov. Kontajnerové stromky môžeme sadiť celoročne. Pri vlastnej výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene a takú hlbokú, aby miesto očkovania obrody bolo vysadené nad zemou. Korene zasypte jemnou zeminou a zalejte dostatkom vody. Okolo stromu urobte zalievaciu misu, aby voda neodtiekla preč, kmeň obaľte vhodnou chráničkou proti ohryzeniu a stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom. V nasledujúcom roku je nutné stromy prihnojiť dusikatými hnojivami a to pri pučaní, po odkvitnutí a po júnovom opadnutí plodov. Hnojenie prispieva k rýchlejšiemu vývoju stromčekov a zlepšuje ich zdravotný stav. Na také hnojenie sa používa napr. Cererit.

Rez: Broskyne vyžadujú radikálny rez na odstránenie zbytočných výhonkov, terminálu, ponechávame iba 3 - 4 výhonky, ktoré skrátime na 3 - 5 púčikov tak, aby na konci výhonku ostal vonkajší púčik, tým vznikne kotlovitá koruna.

Ochrana: Základná ochrana proti kučeravosti broskýň sa vykonáva po odpade listov na jeseň a ďalší, keď lieskové orechy sa opeľujú v dobe vegetačného kľudu, používame prostriedky sírnaté 5% Sulka, alebo meďnaté Champion. Proti voškám zabezpečia celoročnú ochranu prípravky Mospilan alebo Pirimor, podľa návodu na použitie.